Menu

Wiatr z Południa

Polityka i kultura, Włochy i Polska, północ i południe. Oto ja - blogerka na styku dwóch światów anetakruk@gazeta.pl

PREZYDENT POD ŚCIANĄ

anetakruk

 z22109868IHPrezesPiSJaroslawKaczynskiiprezydentRPAndrz

Tylko krowa nie zmienia poglądów. Po przemyśleniu sprawy zmieniam zdanie – cieszę się, że protestujący ludzie zwracają się do Prezydenta Andrzeja Dudy i żądają, aby prezydent zawetował ustawy niszczące polski wymiar sprawiedliwości.

Nie mam żadnej wątpliwości, że prezydent Duda ustawy podpisze. Nie sądzę, aby stać go było na chociaż krótkie wahanie. Niczym nie różni się on Błaszczaków, Waszczykowskich, Lichockich i Piotrowiczów naszego Parlamentu. Działa według tej samej logiki i podąża dokładnie tą samą drogą.

Dotąd jednak prezydent był poza zasięgiem najgorszej, merytorycznej krytyki opozycji, choć przecież nie było ku temu powodów. Wszyscy śmieliśmy się z jego słabości i braku samodzielności, ale najgorsze, konkretne zarzuty wysuwaliśmy pod adresem Kaczyńskiego, Ziobry i całej reszty naszego, tak zwanego rządu. Teraz może się to istotnie zmienić.

Teraz oczy protestujących będą skierowane na Andrzeja Dudę, wszyscy będziemy śledzić każdy jego ruch, kiedy będzie uzasadniał swoją decyzję, będziemy uważnie patrzeć mu w oczy, kiedy będzie nam tłumaczył, dlaczego niczym nie różni się od szeregowych żołnierzyków Kaczyńskiego. Lepszej okazji, aby zdystansować się do PiSu Duda już mieć nie będzie. Jeśli podpisze teraz, nie będzie już odwrotu.

Dotąd Duda cieszył się względnie dużym zaufaniem Polek i Polaków w sondażach, jakby odpowiedzialność za niszczenie naszego państwa jego właśnie omijała. Być może paradoksalnie miało to związek z jego nieco żartobliwym, niegroźnym wizerunkiem. Jeśli jednak podpisze ustawę niszczącą w Polsce niezależne sądy, to na naszych oczach z pokornego Adriana może przekształcić się w najbardziej, osobiście odpowiedzialego za niszczenie trójpodziału władzy człowieka w całej Polsce. Zaryzykuję twierdzenie, że żaden polski polityk nie został nigdy wcześniej postawiony pod ścianą jak właśnie Andrzej Duda. Żaden polski polityk nie stał przed tak jasnym i jednoznacznym wyborem. 

Nie łudzę się, że Duda się zawaha. Cieszę się jednak, że tę jego decyzję i wybór zobaczy teraz cała Polska, a przede wszystkim zobaczą ją wszyscy ci wkurzeni, młodzi ludzie, którzy w ciągu ostatnich dni wyszli na ulice, aby protestować.

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

© Wiatr z Południa
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci